Asunmaa kauden soradebyytissään kolmas – ”aika turvallinen kisa”
Teemu Asunmaa on sijoittunut kolmanneksi SM O.K. Auto-rallissa. Kouvolassa kilpaillussa kisassa RTE-Motorsportin kuljettaja ajoi turvallisen kilpailun ilman riskejä.
Teemu Asunmaa ja kartanlukija Tuukka Shemeikka ovat ajaneet kolmanneksi SM O.K. Auto-rallissa. Kouvolassa ajettu kilpailu oli Asunmaan kauden ensimmäinen sorakilpailu. Kouvolan sorateillä ajettu kilpailu oli Asunmaan kesäkauden paluu soralle alavutelaisen kilpailtua aktiivisesti driftingin parissa alkukesän.
-Aamulla oli rytmin kanssa pikku haasteita, mutta ajo parani iltapäivää kohden. Ei tullut isoja virheitä, muttei ollut myöskään kilvanajoon vaadittavaa ”attackia”. Aika turvallinen kisa kokonaan. Nopeilla osuuksilla arkailin aamulla myös, ja siitä tuli aikatappiota, Asunmaa kertasi.
Eroa kärkipaikkaan kertyi hieman reilut 20 sekuntia. Asunmaan kolmas sija varmisti Skodan kolmoisvoitin Kouvolassa. SM-rallikausi jatkuu Asunmaan osalta Seinäjoella.
-Seuraava SM-ralli on kauden päätöskisa Seinäjoella. Katsotaan mitä ajetaan siinä välissä, driftingiä ainakin ja koitetaan ralliakin ajella. Hyvä viikonloppu kaiken kaikkiaan, Asunmaa kertoo.
SM O.K. Auto-rallin lopputulokset
1.Esapekka Lappi 42:30,0 Skoda Fabia RS Rally2
2. Brandon Semenuk (CAN) +17,4 Skoda Fabia RS Rally2
3. Teemu Asunma +21,4 Skoda Fabia RS Rally2
4. Tuukka Kauppinen +37,9 Toyota GR Yaris Rally2
5. Jari Liiten (SWE) +1:28,0 Skoda Fabia Rally2 Evo
Kuva: Merita Mäkinen